BIp STG Aktualne Przetargi

BIP Malbork Aktualne Przetargi

Darmowe Porady Prawne

Darmowe Porady Prawne
prawnicy

PRAWO BUDOWLANE W 2021 R. W ŚWIETLE AKTUALNYCH UREGULOWAŃ PRAWNYCH, W TYM PRZEPISÓW SPECUSTAW DOT. COVID-19, NOWELIZACJI Z LIPCA 2020 R. ORAZ DUŻEJ NOWELIZACJI Z 19 WRZEŚNIA 2020R. WRAZ Z OMÓWIENIEM PRZEPISÓW PRZEJŚCIOWYCH

 1. Pojęcia podstawowe prawa budowlanego (roboty budowlane, budowa, przebudowa, remont, prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, obiekt budowlany, budynek, budowla, obiekt małej architektury itd.)

2. zmiany procedury udzielania pozwoleń budowlanych/dopuszczania obiektów do użytkowania zawarte w specustawach dot. COVID-19(m.in. art. 12 i 12b, art. 31 i 31d, przepisy dot. wstrzymania/zawieszenia terminów, udostępniania akt, stosowania art. 10 kpa i in.przepisów procedury)

3. Wskazanie przepisów przejściowych do nowelizacji z lipca i września 2020r.

4. Organy właściwe do udzielania pozwoleń na budowę oraz organy nadzoru budowlanego- podział kompetencji. Wojewódzki konserwator zabytków i jego rola

5. Odstępstwo od warunków technicznych- zmiany w tym zakresie

6. Wymogi formalne wniosku o pozwolenie na budowę, omówienie zakresu i formy projektu budowlanego- w tym nowe uregulowania w tym zakresie. Jakie decyzje są załączane do wniosku o pozwolenie na budowę (omówienie podstawowych kwestii dot. planowania przestrzennego, ochrony środowiska i in. ustaw rzutujących na proces inwestycyjno-budowlany)

7. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane- z jakiego tytułu prawnego może wynikać, kto może być inwestorem.

8. Zasady udzielania pozwoleń na budowę- procedura, strony postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, problemy praktyki (np. śmierć strony postępowania, osoby nieznane z miejsca pobytu, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe itd.)

9. Decyzja o zmianie pozwolenia na budowę- kiedy jest wymagana, zasady uzyskiwania- omówienie art. 36a Pr.bud, w tym w zakresie zmiany przepisu. Zmiany projektu technicznego- art. 36b Pr.bud.

10. Kiedy pozwolenie na budowę wygasa- omówienie art. 37 Pr.bud. nowy art. 37 a oraz art. 57 g

11. Decyzja o przeniesieniu pozwolenia na budowę- omówienie art. 40 Pr.bud

12. roboty wymagające pozwolenia na budowę, roboty budowlane, które mogą być prowadzone na zgłoszenie, roboty budowlane zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego/dokonania zgłoszenia.

13. procedura zgłoszenia w prawie budowlanym. Zasady wnoszenia sprzeciwu

14. zmiany w zakresie prowadzenia robót budowlanych

15. Dopuszczenie obiektu budowlanego do użytkowania- zgłoszenie zakończenia budowy, pozwolenie na użytkowanie, kontrola obowiązkowa

16. zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

17. skutki nieprzestrzegania prawa w procesie inwestycyjno-budowlanym (kwestie naruszenie wymogów planowania i zagospodarowania przestrzennego, samowola budowlana i jej rodzaje- nowe zasady legalizacji samowoli budowlanej, kwestie dot. nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego, nielegalna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego)

18. odpowiadanie na pytania, dyskusja, wymiana doświadczeń, dobre praktyki (UWAGA: pytania można zadawać na każdym etapie szkolenia)


 CEL:


-omówienie aspektów prowadzenia procesu inwestycyjno-budowlanego od spraw związanych z planowaniem przestrzennym, kwestiami ochrony środowiska i zabytków do prawa budowlanego ze szczególnym uwzględnieniem przepisów specustawy oraz nowelizacji z 2020 r. wraz z przepisami przejściowymi

-omówienie orzecznictwa dot. Procesu inwestycyjno-budowlanego

-omówienie elementów KPA dot. wydawania i uzyskiwania decyzji inwestycyjnych

EFEKTY UCZENIA SIĘ:

-poznanie zasad oraz uzyskanie umiejętności prawidłowego prowadzenia postępowań celem wydania decyzji inwestycyjnych

-uzyskanie umiejętności prawidłowej interpretacji przepisów prawa regulujących proces budowlany

-poznanie orzecznictwa sądów administracyjnych, poglądów doktryny

-dyskusja, wymiana doświadczeń z trenerem i innymi uczestnikami szkolenia, omawianie przykładów z praktyki, uzyskiwanie odpowiedzi na pytania


ADRESACI:


1.pracownicy starostw powiatowych- wydziały budownictwa, inwestycji

2. pracownicy urzędów miast/gmin- wydziały planowania przestrzennego, inwestycji, ochrony środowiska

3. pracownicy nadzoru budowlanego- PINB/WINB

4. pracownicy urzędów wojewódzkich

Znajdź pracę